ROZLICZENIA KIEROWCÓW

Rozliczenia kierowców

Nasza pierwsza usługa, która wprowadziła nas na rynek firm transportowych, to rozliczanie czasu pracy kierowców. Wyspecjalizowaliśmy się w ewidencji czasu pracy kierowców, obejmującej na przykład prawidłowe monitorowanie czasu pracy kierowców TIR-a. W tym aspekcie pod uwagę bierzemy m.in. aktualne przepisy regulujące:

  • dopuszczalny czasu pracy kierowcy w nocy,
  • czas pracy kierowców w podwójnej obsadzie,
  • maksymalny tygodniowy czas pracy kierowcy,
  • odpoczynek tygodniowy kierowcy.

W tym celu konieczne jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań z zakresu rozliczania pracy kierowców, dopasowanych do indywidulanych potrzeb przedsiębiorstw transportowych, które czasem mają problem z realizowaniem tego obowiązku. Wychodząc im naprzeciw oferujemy nasze usługi nauki obsługi tachografu cyfrowego, prowadzenia wszystkich dokumentów kierowcy oraz wykonywania rozliczeń kierowców, nie tylko w zakresie ich czasu pracy, ale także wypłat diet dla kierowców TIR-ów oraz dopełniania formalności związanych z delegacjami.

Stale rozszerzamy nasze usługi i kolejne obszary, które są ściśle powiązane z ewidencją czasu pracy kierowców. Narzędzia i wiedza, od lat wykorzystywane przez nas podczas rozliczania kierowców, mają swoje odzwierciedlenie podczas kontroli jednostek do tego upoważnionych. Wszyscy nasi klienci potwierdzają, że dzięki przekazanym przez nas informacjom na temat minimalnych wynagrodzeń dla kierowców w UE, raportów wykroczeń czy kadr kierowców, żadne inspekcje nie wykazały znalezienia jakichkolwiek błędów.

Czym zajmują się nasze kadry obsługujące kierowców?

Pracownicy MaWoGroup to specjaliści do spraw kadr w transporcie, zajmujący się głównie ewidencją czasu pracy kierowców, segregacją umów i faktur za ewentualne noclegi, delegacje oraz paliwo, a także podpisywaniem stosownych umów. Kadry kierowców oferują profesjonalną obsługę na każdym etapie współpracy, dzięki czemu cały proces może zostać ujednolicony, a rozliczenia (w tym rozliczenia czasu pracy kierowców TIR-ów) przestają być kłopotem dla przedsiębiorców.

Mamy ekspertów w dziedzinie rozliczania kierowców, którzy posiadają kompleksową wiedzę z zakresu przepisów prawa oraz rozliczeń. Tworzymy profesjonalne raporty z zakresu ITD. Wspomagamy firmy transportowe w bieżącym prowadzeniu dokumentów kierowców.

Oferta

ROZLICZENIA KIEROWCÓW

Specjalizujemy się w ewidencji czasu pracy kierowców oraz obszarach ściśle z nia powiazanych.

KSIĘGOWOŚĆ I KADRY

Oferujemy pełny zakres usług księgowo – kadrowych, który potrafimy dostosować do indywidualnych potrzeb klienta.

OBSŁUGA PRAWNA

MaWo Group zapewnia profesjonalną obsługę prawną firm transportowych.

Platforma IMI / Licencje

MaWo Group szuka najlepszych rozwiązań dla firm transportowych, także tych, którzy swoją działalność prowadzą na terenie Europy.

SZKOLENIA

Stworzyliśmy pakiet szkoleń, który pomaga lepiej prowadzić przedsiębiorstwo zajmujące się transportem.

Narzędzia IT

MaWo Group wprowadza także narzędzia z zakresu IT, które ułatwiają zarządzanie i podnoszą jakość pracy w transporcie.

Prowadzenie dokumentów kierowcy

Podczas rozliczeń kierowców należy posiadać komplet dokumentów, które mówią o tym, jaką ilość paliwa zatankował kierujący do pojazdu, jaką kwotę wydał na noclegi oraz wyżywienie. To najczęściej faktury, potrzebne do wykonania zwrotu kosztów. Poza tym, kluczowymi dokumentami kierowców są także odczyty tachografu cyfrowego, umożliwiające ewidencję czasu pracy.

Posiadanie wszystkich niezbędnych dokumentów kierowcy jest konieczne podczas ewentualnych kontroli drogowych lub PIP, dlatego kadry wykonujące rozliczenia kierowców, zajmują się także gromadzeniem dokumentów i ich prawidłowym obiegiem. Rozliczenia kierowców to często skomplikowany proces, dlatego warto zainwestować w profesjonalne doradztwo oraz obsługę kadrową umożliwiającą sprawną ewidencję czasu pracy kierowców oraz rozliczenia z delegacji i diet. Poprawne i terminowe wykonanie rozliczeń wpływa bowiem na stosunki kierowców ze swoimi pracodawcami,
a także ich zadowolenie.

Ewidencja czasu pracy kierowców TIR-ów

Najważniejszym elementem każdej firmy logistycznej jest rozliczenie czasu pracy kierowcy. Ewidencja tego typu działań pozwala na określenie stawek godzinowych dla pracowników, dzięki czemu nie ma problemu z późniejszym dokonaniem wypłat na daną kwotę. Obecnie podczas rozliczania czasu pracy kierowców stosuje się nowoczesne systemy monitoringu, które pozwalają na zdalne odczyty czasu pracy, a także miejsca położenia pojazdu wraz z kierowcą.

Prawidłowa ewidencja czasu pracy kierowcy pozwala także uniknąć zbędnych nieporozumień na linii pracodawca-pracownik. Czas pracy jest równie ważny jak rozliczenie się kierowców z delegacji oraz diet zagranicznych. Wszystkie te elementy powinny być każdorazowo zawarte w umowach podpisywanych z kierowcami oraz zgodne z obecnie obowiązującymi przepisami prawa.

 

Kadry kierowcy – rozliczanie delegacji, diet

Dieta oraz wynagrodzenie za delegację jest odgórnie narzucone przez przepisy prawa obowiązujące w danym kraju.

W przypadku Polski, dzienna dieta dla kierowcy TIR-a wynosi około 30 złotych. Najczęściej jest ona rozliczana z kierowcą w formie gotówkowej. Ta kwota ma pokryć ewentualne koszty kierowcy, które zostają poniesione na nocleg i wyżywienie w ciągu przerwy od kierowania pojazdem.

Rozliczenia delegacji oraz diet odbywają się za pomocą specjalistycznych wyliczeń godzinowych oraz w oparciu o przepisy prawne obowiązujące w danym kraju, w którym aktualnie znajduje się kierowca. Kluczowa jest odpowiednia optymalizacja kosztów związanych z tego typu aspektem prowadzenia firmy transportowej, pozwalających na wypracowanie realnych oszczędności w tym zakresie.

Rozliczenia kierowców – najważniejsze zagadnienia

Celem ekspertów z MaWoGroup jest nieustanne rozwijanie branży transportowej i służenie pomocą właścicielom firm logistycznych. W naszej ofercie znaleźć można szkolenia, dzięki którym można pogłębić swoją wiedzę z zakresu czasu pracy kierowców oraz prowadzenia dokumentów kierowców, ale na najważniejsze i najczęściej zadawane nam pytania w tej kwestii prowadzenia kadr kierowców odpowiadamy również tutaj.

Rozliczanie czasu pracy kierowców na czym polega?

Wbrew pozorom, do czasu pracy kierowców zalicza się nie tylko prowadzenie pojazdów. Obowiązki zawodowe pracowników firm transportowych obejmują także:

  • czynności spedycyjne,
  • nadzór nad załadunkiem i rozładunkiem,
  • codzienną obsługę pojazdów i przyczep (w tym utrzymanie pojazdu w czystości),
  • niezbędne formalności.

Do czasu pracy kierowcy nie są wliczane natomiast dyżury, w trakcie których nie była wykonywana praca czy nieuzasadnione postoje. Po zebraniu informacji na temat czasu pracy kierowcy wykonywane są działania związane z naliczaniem wypłat dla kierowców zgodnie z przyjętymi stawkami.

Jaki jest maksymalny czas pracy kierowców?

Każdy zawodowy kierowca, zanim przystąpi do pracy, powinien zapoznać się z obsługą tachografu cyfrowego. To na podstawie danych z urządzenia wykonywane jest rozliczenie jego czasu pracy. Maksymalny czas pracy kierowców przepisy uzależniają od trybu oraz pory prowadzenia pojazdu.

Przykładowo czas pracy kierowców podwójnej obsadzie pozwala na im jechać dłużej, bo wówczas cykl dobowy wynosi 30 godzin. W tym czasie każdy z kierowców może wykorzystać po 9 godzin prowadzenia pojazdu. Jest to odzwierciedlenie wymogów dotyczących dziennego czasu pracy kierowcy, w trakcie którego nie może on przekroczyć 9 godzin jazdy, pod warunkiem, że po 4,5 godziny zrobi sobie 45 minutową przerwę. Sytuacja ta nie zmienia się również podczas ustalania czasu pracy kierowcy w nocy, z zaznaczeniem, że w takim trybie pracy czas jej wykonywania nie może przekroczyć 10 godzin w danej dobie.

Aby nie doszło do przekroczenia czasu pracy kierowcy należy wziąć także pod uwagę regulacje dotyczące maksymalnego tygodniowego czasu pracy kierowcy. Nie może on wynosić więcej niż 56 godzin. Równie istotne jest postępowanie zgodnie z przepisami określającymi odpoczynek tygodniowy kierowcy, który został ustalony na 45 godzin.

Co grozi za jazdę bez karty kierowcy?

Jazda bez karty kierowcy lub z nieważną kartą uniemożliwia prawidłowy odczyt z tachografu cyfrowego. Jest ona podstawą identyfikacji kierowcy, a jej brak a co za tym idzie niezarejestrowanie czasu i przebiegu jazdy – może skutkować karą nałożoną przez Inspekcję Transportu Drogowego. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji jazdy bez karty kierowcy, kierowca powinien przed i po rozpoczęciu przewozu wydrukować z tachografu dane prowadzonego przez siebie pojazdu i uzupełnić je o niezbędne informacje, pozwalające na jego identyfikację.

Ile zarabia kierowca międzynarodowy?

Wiele osób interesuje to, ile zarabia kierowca międzynarodowy. Wynagrodzenie kierowcy w UE różni się oczywiście w zależności od stawek przyjętych w danej firmie transportowej. Niektóre kraje europejskie wprowadziły minimalne stawki wynagrodzenia dla zawodowych kierowców. Wciąż trudno jednak określić konkretny poziom zarobków, ponieważ wpływ na niego ma wiele czynników, w tym kwalifikacje, doświadczenie oraz ilość wyjeżdżonych godzin.

MaWo Group to lider w branży transportowej, któremu ufa coraz więcej klientów.

Jesteśmy dumni z tego, że udało nam zbudować firmę, która daje nam satysfakcję i możliwość rozwoju a naszym klientom bezpieczeństwo i zadowolenie. Dbamy o bezpieczeństwo finansowe klientów. Specjalizujemy się w kadrach kierowców i księgowości transportowej. Skutecznie reprezentujemy przedsiębiorców w instytucjach finansowych i kontrolujących.

Rachunkowość firm transportowych

Obsługa transportu – zaufali nam

Business Centre Club
ICO
Związek pracodawców
ORSOBHP
etransport.pl
Business Centre Club